کدام پنجره دو جداره بهتر است؟
واژه پنجره دوجداره ارزان به این معناست که جهت ساخت پنجره upvc از پروفیل upvc ارزان تری استفاده کرد تا قیمت تمام شده پنجره دوجداره پایین تر بیاید. اما آیا این پنجره دوجداره ارزان استانداردها در آن رعایت شده است؟ چه مواقعی می توان از پنجره دوجداره ارزان استفاده کرد؟ آیا پاسخگوی نیاز ما را می دهد؟ آیا برای هر نوع شرایط آب و هوایی مناسب است؟ آیا عمر مفید آن بالاست یا پس از مدتی دوباره باید اقدام به تعویض آن کرد.
به چه نوع پنجره ای پنجره دوجداره ارزان می گویند:
1- پروفیل upvc آن در گرید بندی پروفیل ها جزء پروفیل هایی با گرید B یا C باشد.
2- شیشه دوجداره آن تماما صنعتی نباشد و نیمه صنعتی باشد ، اما استاندارد تولید شده باشد.
3- یراق مورد استفاده آن تک حالته اما تک حالته با لولای معمولی خیر، بلکه تک حالته با لولای قابل رگلاژ که تحمل وزن آن بالا باشد و بتواند وزن لنگه بازشو را تحمل کند.
4- در داخل پروفیل های UPVC گالوانیزه U شکل باشد اما دارای حداقل ضخامت یعنی 1 میلیمتر باشد و کمتر از آن نباشد.
5- پروفیل آن سفید باشد.
6- لاسیتک های آب بندی و هوابندی آن معمولی باشد و از نوع EPDM نباشد.

یک پنجره دوجداره با مشخصات بالا را می توان یک پنجره دوجداره ارزان نامید. یعنی یک پنجره دوجداره با قیمتی نسبتا مناسب و کیفیت قابل قبول اما نا عالی. سوال بسیار مهم در این است که در چه مواقعی می توان از پنجره UPVC ارزانتر با کیفت قابل قبول استفاده کرد و در چه مواقعی نمی توان.
بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت پنجره دوجداره
در چه مواقعی می توان از پنجره دوجداره با گرید B و یا همان محصول اکونومی استفاده کرد:
1- ابعاد پنجره دوجداره شما خیلی بزرگ و خاص نباشد: اگر ابعاد پنجره شما کوچک باشد و در حد استاندارد باشد می توان از گرید های دیگر پنجره و با مشخصات بالا استفاده کرد. اما اگر ابعاد پنجره بازشو های شما بزرگ باشد حتما باید از پنجره دوجداره با گرید A استفاده کرد آنهم با گالوانیزه های داخلی قوطی شکل با ضخامت 1/5 تا 2 . اگر ابعاد پنجره دوجداره شما بزرگ است و می خواهید یک پنجره دوجداره استاندارد داشته باشید حتما پنجره UPVC شما باید از گرید نوع A باشد و یا آلومینیوم.
2- اگر در منطقه ای هستید که خشک و کویری نمی باشد و تابش نور خورشید شدید نیست: معمولا در مناطق معتدل شدت تابش نور خورشید کمتر است و اختلاف دما در طی روز و شب متفاوت است. در این شرایط می توان از پنجره دوجداره با گرید B استفاده کرد. اما اگر در منطقه ای هستید که تابش آفتاب شدید است، و در طی شب هوا سرد می شود، حتما باید از پنجره UPVC با گرید A استفاده نمایید تا اولا در مقابل تابش شدید نور خورشید دجار تغییر رنگ نگردد و همچنین بتواند اختلاف دما در طی روز و شب را تحمل کند و دچار دفورمگی نشود. و یا اگر پننجره شما در قسمت نورگیر ساختمان است و در معرض تابش نور مستقیم خورشید نمی باشد. شما می توانید از پنجره دوجداره با گرید B استفاده کنید.
3- در منطقه بسیار سرد سیر نباشید: در مناطق بسیار سردسیر حتما باید از پنجره ای استفاده کرد که در طی روز بیشترین گرمای خورشید را جذب کند و همچنین در طی شب و هنگام سرد شدن هوا عایق خوبی در برابر سرما باشد. در این مناطق حتما باید از نوع پنجره با گرید A استفاده شود و حتی نوع شیشه دوجداره آن نیز حتما باید تماما صنعتی و گاها 3 جداره باشد.
4- محل نصب پنجره در کنار خیابان شلوغ و بزرگراه نباشد: اگر در یک محیط کم صدا هستید و یا مثلا پنجره شما در قسمت نورگیر ساختمان قرار دارد و تابش نوری به آن نداریم، شما می توانید از یک پنجره با گرید B استفاده نمایید. اما اگر منزل شما در کنار یک خیابان پر تردد است و یا در کنار بزرگراه است و پنجره دوجداره ای می خواهید که به شما آرامش را برگرداند، هرگز و هرگز به دنبال پنجره دوجداره ارزان یا همان گرید B نروید و حتما یک پنجره دوجداره با گرید A و آپشن های اضافه جهت کاهش شدت صوت مثل استفاده از شیشه دوجداره لمینیت و یا حتی سه جدار لمینیت و یراق آلات دوحالته آلمانی استفاده نمایید. در غیر این صورت پنجره ای که خرید کرده اید هرگز انتظارات شما را برآورده نمی کند و دوباره باید یک هزینه مضاعف انجام دهید و مجددا اقدام به تقعویض پنجره خود نمایید.
5- اگر به دنبال پنجره رنگی و یا طرح چوب می گردید: اگر می خواهید پنجره شما طرح چوب و یا رنگی باشد حتما از پروفیل های گرید A استفاده نمایید چون در پروفیل های UPVC بی کیفت این لایه طرح چوب و یا رنگی که بر روی پروفیل سفید کشیده می شود تا به طرح چوب تبدیل شود، در برابر تابش نور خورشید و هوای گرم پوسته پوسته می شود و از روی پروفیل بلند می شود.
6- اگر طرفدار پنجره کشویی هستید: اگر طرفدار پنجره کشویی هستید هرگز از نوع ارزان و یا گرید B آن استفاده ننمایید. چون پنجره مدل کشویی استاندارد تا میزان 80 درصد عایق است و کلا پنجره عایقی نمی باشد حالا وای به حال اینکه بخواهید از نوع اکونومی و یا گرید B آن استفاده نمایید. در پنجره کشویی حتما باید از بهترین پروفیل کشویی موجود و یراق ROTO آلمان استفاده کرد که غلطک های آن تحمل وزن بالایی را دارند.
منبع: سایت قطره