بهترین نوع پنجره دو جداره کدام است؟
امروزه لزوم استفاده از پنجره های دوجداره جهت پایین آوردن هزینه های انرژی در بخش ساختمان و تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره استاندارد جهت پایین آوردن هزینه های مربوط به خانوار بر همگان آشکار می باشد. حال این سوال پیش می آید که کدام پنجره دوجداره بهتر است؟ آیا هر پنجره دوجداره ای عایق صوت می باشد؟ آیا هر پنجره دوجداره ای عایق گرما و سرما می باشد؟ کدام پنجره دوجداره استاندارد است؟
جهت پاسخ به سوالات فوق باید چندین مورد بررسی گردد. همانطور که می دانید پنجره دوجداره هم با پروفیل upvc قابل تولید است و هم با پروفیل آلومینیوم ترمال بریک ، در این نوشته به پنجره دوجداره upvc خواهیم پرداخت و به این نتیجه خواهیم رسید که دربین برند های مختلف پروفیل های upvc و کارخانجات تولید پنجره دوجداره ، کدام پنجره دوجداره upvc بهتر است؟
• 1. پروفیل upvc: پروفییل upvc انتخاب نمایید که حتما حتما دارای گواهینامه استاندارد RAL آلمان باشد، RAL آزمایشگاهی است که روی پروفیل 16 تست انجام می گیرد و پس از نتایج موفق این گواهینامه اعطاء می گردد. در سایت gkfp.deکه یک سایت آلمانی می باشد وارد شوید و نام پروفیل مربوطه را وارد نمایید تا نتایج مربوطه را مشاهده نمایی
• 2. نوع یراق آلات: یک نکته بسیار مهم که در بحث یراق آلات مطرح می باشد استفاده از یراق آلات استاندارد متناسب با عرض و ارتفاع و وزن بازشو می باشد. بعنی یراق متناسب با ابعاد پنجره و وزن آن انتخاب گردد. سعی شود از یراق آلات استاندارد موجود در بازار استفاده گردد. نوع کاربری پنجره نیز بر انتخاب نوع یراق بسیار مهم می باشد. اگر می خواهید پنجره شما عایق صوتی و سرما و گرمایی بهتری باشد حتما از یراق دوحالته استفاده نمایید ، چون پنجره upvc شما از چندین جهت قفل می گردد و لاستیک های آب بندی کاملا بهم فشرده می شوند.

• 3. نوع شیشه دوجداره : شیشه دوجداره 80 درصد مساحت یک پنجره دوجداره را در بر می گیرد ، پس باید در انتخاب نوع شیشه دوجداره دقت بسیاری انجام داد. پنجره دوجداره خود را حتما از شیشه دوجداره 6 میل و 4 میل ساده بهمراه تزریق استاندارد گاز آرگون انتخاب نمایید. حداقل استاندارد جهت شیشه دوجداره شیشه دوجداره 6میل و 4 میل ساده می باشد، با توجه به میران آلودگی صدا و میران سرما و یا گرما می توان از شیشه های دوجداره با ترکیب های مختلف بر مبنای شرایط استفاده کرد.
• 4. لاستیک های آب بندی : لاستیک های آب بندی در پنجره دوجداره ، دقیقا نقش لاستیک های درب یخچال را در پنجره upvc ایفا می نماید. حتما حتما از نوع epdm انتخاب شود، لاستیک باشد نه pvc، لاستیک epdm در برابر گرما و سرما مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد و کیفت خود را از دست نخواهد داد. اگر لاستیک کیفیت خود را از دست بدهد، از پنجره upvc شما سرما و گرما و صدا نفوذ خواهد کرد به داخل . هنگامی که پنجره را می بندید فشاری که از طرف یراق وارد می شود باعث می شود که این لاستیک ها به همدیگر فشرده شوند و آب بندی و هوابندی پنجره به نحو احسن انجام پذیرد. با توجه به اینکه در پنجره مدل کشویی ، لاستیک ها توسط یراق بهمدیگر فشرده نمی شوند ، ازاینرو پنجره کشویی نسبت به پنجره لولایی از عایق حرارتی و صوتی کمتری برخوردار است.

• 5. شکل هندسی و ضخامت گالوانیزه داخلی: در داخل پنجره های upvc باید گالوانیزه ها u شکل و با ضخامت حداقل 1/5 میلیمتر وجود داشته باشد، این گالوانیزه ها توسط تولید کنندگان در هنگام تولید پنجره به داخل پروفیل ها گنجانده می شود. نقش گالوانیزه داخلی در پنجره upvc استحکام بخشیدن به پنجره می باشد. خود پروفیل upvc هیچ گونه ممان و مقاومتی در برابر فشارهای وارد شده ندارد و این گالوانیزه داخلی است که به پروفیل upvc و در نهایت به پنجره دوجداره استحکام و ممان می بخشد. با توجه به ابعاد پنجره و ارتفاع محل نصب و محاسبه فشار های وارد شده از طرف باد، شکل هندسی و ضخامت داخلی گالوانیزه داخلی مشخص می گردد. حداقل ضخامت مورد نیاز جهت ابعاد استاندارد و نصب در محل استاندارد استفاده از گالوانیزه u شکل و به ضخات 1/5 میلیمتر می باشد ، این پروفیل ممانی برابر با 1/6 دارد که با تغییر نوع پروفیل و هندسه و ضخامت گالوانیزه داخلی این عدد را در پروفیل سری 60 می توان به عدد 6/34 و در سری 7 به عدد 10/79 رساند. پس نقش گالوانیزه بسیار مهم می باشد.

• 6. تولید و نصب استاندارد: اگر تمامی موارد بالا رعایت شود اما تولید استانداردی نداشته باشید ، پنجره دوجداره شما هرگز عایق گرما، سرما و صوت نخواهد بود. از تولید کننده بخواهید که پنجره شما را دقیقا مطابق با الزامات فنی شرکت ویستابست تولید نماید. جهت تولید پنجره دوجداره استاندارد یک سری الزامات بسیار مهم وجود دارد که باید حتما رعایت گردد این الزامات در مجموعه ای با عنوان ' الزامات فنی شرکت ویستابست' آورده شده است . این الزامات باید توسط تمام تولید کنندگان پنجره upvc با پروفیل upvc رعایت گردد

نکته دیگر اندازه گیری و نصب استاندارد می باشد. پنجره شما قبل از ساخت باید به شیوه صحیح اندازه گیری گردد و با درنظر گرفتن بادخور های لازم ، استاندارد تولید گردد و سپس استاندارد نصب گردد. منطور از نصب استاندارد استفاده از فوم های پلی ارتان، جسب سیلیکون ماستیک و پیچ های بولدکس در فواصل استاندارد می باشد.
با توجه به موارد فنی ذکر شده در این نوشته شما می توانید به راحتی به این سوال که ' کدام پنجره دوجداره بهتر است ؟ پاسخگو باشید. یعنی پنجره دوجداره ای خوب است که تک تک موارد بالا در آن رعایت شده باشد.